سوالات لیسنینگ آزمون آیلتس انواع مختلفی دارند. در این اکسیر انواع این سوالات را برایتان شرح خواهیم داد. با ما همراه باشید.

 

انواع سوالات لیسنینگ آیلتس

 

 

سوالات Multiple choice 

ابتدا به سراغ سوالات Multiple choice یا چند گزینه ای در لیسنینگ آیلتس می رویم. همانطور که در ادامه مشاهده خواهید کرد Multiple choice ها یا چند گزینه ای ها در لیسنینگ آیلتس سه نوع مختلف دارند.

 

دسته ی اول دارای چند گزینه و یک پاسخ صحیح هستند و سه گزینه دارند. دسته دوم یا Type B که به آن ها Multiple choice with multiple answers گفته می شود، دارای چند گزینه و چند پاسخ هستند. برای مثال پنج گزینه و دو پاسخ صحیح دارند. دسته سوم نیز مثل دسته اول است. سه گزینه به مخاطب می دهد اما پاسخی که شما انتخاب می کنید در واقع صورت سوال را تکمیل می کند. به این دسته نیز می گوییم: Multiple completion sentence

 

سوالات Multiple choice with single answer

حال به سراغ شکل هر یک از این سوالات می رویم. نوع اول:

 

Type A: Multiple choice with single answer Three possible answers

سوالات لیسنینگ آیلتس

 

همان طور که مشاهده می کنید یک سوال و چند گزینه وجود دارد که شما باید یکی از آن ها را انتخاب کرده و پاسخ را بنویسید. فقط دقت کنید که صورت سوال گفته است یک گزینه را انتخاب کنید B ،A یا C.

ممکن است در یک سوال آیتم هایی که به ما داده شده است شامل کلمات مختلف باشد. در این حالت بسیاری از داوطلبان به اشتباه به جای انتخاب گزینه های B ،A یا C، کلمه را در پاسخنامه می نویسند. مراقب باشید صورت سوال را به خوبی بخوانید. در صورت سوال نوشته شده است: Choose the correct letter. یعنی حرف صحیح را انتخاب کرده و بنویسید.

 

  آزمون ماک آیلتس        دوره آیلتس

سوالات Multiple choice with multiple answers

نوع دوم سوالات Multiple choice همان طور که گفتیم Multiple choice with multiple answers یعنی چند گزینه با چند پاسخ نام دارد. در صورت سوال نوشته شده است: Choose TWO letters یعنی دو حرف را انتخاب کنید.

 

به این نمونه توجه کنید. در این نمونه 5 آیتم داده شده است. دو گزینه را انتخاب کنید.

 

Type B: Multiple choice with multiple answers You are given a longer list of possible answers and you have to choose more than one answer

سوالات لیسنینگ آیلتس

 

نکته ی قابل توجه این است که برای پاسخ دادن به پرسش های دوتایی (Multiple choice with multiple answers) چه بنویسید گزینه های B و D و چه بنویسید D و B هر دو پاسخ صحیح هستند.

 

سوالات Multiple completion sentence 

اما دسته سوم یعنی سوالات Multiple completion sentence. در این دسته شما جمله را با انتخاب گزینه کامل می کنید. شما باید با توجه به دیتایی که در لیسنینگ می شنوید به سوالات پاسخ بدهید.

 

Type C: Multiple completion sentence First half of the question and three possible endings

سوالات لیسنینگ آیلتس

 

سوالات Matching Question در انواع سوالات لیسنینگ آیلتس

همانطور که از اسم این سوالات مشخص است، یک سری آیتم باید با یک سری آیتم دیگر Match شوند. به نمونه زیر دقت کنید. در این نمونه گفته شده است سوالات 14 تا 18 را با لوکیشن‌شان که A تا G است Match کنید:

این مطلب رو هم بخونید!
نمونه سوالات Multiple Choice در لیسنینگ آیلتس

 

You need to match some items from a given box to some other items while listening to the recording.

سوالات لیسنینگ آیلتس

 

به صورت سوال توجه کنید. هر کدام از این آیتم ها کجا پیدا می شوند؟ بگذارید یک نکته در رابطه با اهمیت اینکه پاسخ ها را پیش بینی کنیم به شما بگوییم.

به طور کلی لیسنینگ قاعدتا باید دوبار پخش شود. اما آزمون آیلتس داستان را عوض کرده است. آزمون آیلتس به داوطلبان زمان می دهد که پاسخ ها را پیش بینی کنند. سپس لیسنینگ یک بار پخش می شود تا شما بتوانید پاسخ ها را بنویسید.

 

هر کدام از این آیتم ها کجا پیدا می شوند؟

مثلا به نظر شما Pillows بالش کجا پیدا می شود؟ طبیعتا گزینه‌ی G صحیح نیست. اما Washing powder ممکن است جوابش گزینه‌ی G باشد. به هر حال شما می توانید ارتباطی بین آیتم ها پیدا کنید. این به شما کمک می کند ذهنتان آمادگی داشته باشد و به محض اینکه پاسخ را در لیسنینگ شنیدید سریعا پاسخ را بنویسید.

 

حالا تصور می کنیم اتاق خانه ای که طرف می خواهد راجع به آن صحبت کند، یک خانه ی بهم ریخته و شلخته است. ممکن است در چنین خانه ای Washing powder آن گزینه F باشد. اما به هر حال با توجه به اینکه شما یک ذهنیت آماده ای نسبت به پاسخ پیدا کرده اید، قاعدتا وقتی پاسخ را می شنوید خیلی سریع تر جواب را متوجه می شوید. بنابراین شما نیاز ندارید لیسنینگ را دوباره گوش بدهید.

 

مراقب باشید! صورت سوال گفته است: Choose FIVE answers from the box and write the correct letters, A-G. حرف درست یکی از حروف A to G است. پس دقت کنید که شما برای Pillows نباید بنویسید On top of the television، بلکه باید بنویسید F. خیلی مراقب این موضوع باشید!

 

سوالات Diagram Labeling در انواع سوالات لیسنینگ آیلتس

در ادامه می خواهیم سوالات Diagram Labeling را به شما معرفی کنیم. همانطور که از اسم این سوالات مشخص است یک نمودار به ما داده می شود، حالا ممکن است یک نقشه، فلو چارت یا … باشد.

 

بخش هایی از این نمودار خالیست. شما باید آن ها را تبدیل به Label کنید. یعنی یا پاسخ‌شان را از خودتان بنویسید یا از لیستی که به شما داده‌اند یکی را انتخاب کرده و آن را Label کنید. همانطور که مشاهده می کنید سوالات Diagram Labeling دو مدل دارد. در یکی از این مدل ها ما از روی لیست Diagram Labeling انجام می دهیم و در مدل دیگر هم از خودمان می نویسیم.

 

به این نمونه نگاه کنید. در این نمونه یک پکیج آبگرمکن یا چیزی شبیه به آن به علاوه ی لیستی به ما داده شده است. سوال به ما می گوید از روی این لیستی که به شما دادم یعنی E ،D ،C ،B ،A سوالات 11، 12 و 13 را Label کنید.

این مطلب رو هم بخونید!
معرفی لیسنینگ آیلتس

 

سوالات لیسنینگ آیلتس

 

اما در مواقعی همین سوال مطرح شده ولی چنین لیستی به ما داده نمی شود. به این شکل:

 

سوالات لیسنینگ آیلتس

Diagram Labeling در کدام حالت سخت تر است؟ لیست را به ما بدهد یا ندهد؟

برخی می گویند سوال Diagram Labelingای که لیست را به ما داده، سخت تر است. به این خاطر که قطعا چیزی که در لیسنینگ می شنوید این چیزی که اینجا در گزینه ها می بینیم، نیست. یعنی سوال در واقع Paraphrasing skills شما را می سنجد.

 

 

برخی دیگر هم می گویند اگر سوال لیست را بدهد ساده تر می شود. به این خاطر که تشخیص دادن پاسخ کار سختی است. پس نمی توانیم بگوییم که اگر لیست را به ما بدهد سخت تر است یا برعکس. هر مدل سوالی که طرح شود یک سری مهارت ها را می سنجد. به طور کلی شما باید برای هر دو حالت آماده باشید.

 

سوالات Completion یا تکمیل کردنی لیسنینگ آیلتس

همانطور که از اسم این سوالات مشخص است، شما باید یک جای خالی را پر کنید. Completion ها انواع مختلفی دارند. اما در هر صورت فرقی ندارد ما باید با استفاده از یک Word limit یا تعداد مشخصی از کلمات که صورت سوال به ما می گوید، جاهای خالی را پر کنیم. نوع این سوالات می تواند Completion Form ،Completion Note ،Table ،Sentence یا …. باشد. فرقی ندارد.

 

Form

یک تکه کاغذ است که در آن یک سری Fact، یعنی اطلاعاتی که واقعیت است مثل شماره تلفن، اسم و آدرس و … یادداشت می شود.

 

Completion Note

Completion Note در واقع خلاصه ای از یک سری اطلاعات خیلی زیاد است. به صورت خلاصه شده یادداشت برداشت می شود.

 

Table completion

Table completion اطلاعات را طبقه بندی می کند. در واقع اطلاعات را کلاس بندی می کند و با سر ستون و سر ردیف به ما می گوید که اطلاعات در چه دسته ای هستند.

 

Flow chart

Flow chart معمولا مراحل یک پروسه را به ما نشان می دهد.

 

Map

Map هم به هر حال جئوگرافیکال است و تصویری جغرافیایی از یک لوکیشن به ما می دهد.

 

به شکل هر یک از اینها دقت کنید. در اینجا ما یک Completion Form داریم:

سوالات لیسنینگ آیلتس

 

Completion Note خلاصه ی یک Summary است:

 

سوالات لیسنینگ آیلتس

 

Table completion همانطور که گفتیم اطلاعات را طبقه بندی می کند. خیلی باید حواسمان باشد که اطلاعات در Table دارد به صورت افقی جلو می رود یا به صورت عمودی. به این مسئله دو بار باید توجه کنید. اول زمانی که می خواهید پاسخ را بنویسید و دوم زمانی که می خواهید پاسخ را به برگه ی پاسخنامه انتقال بدهید.

مثلا به اشتباه ممکن است شما عمودی جلو بروید. در این صورت همه ی سوالات را اشتباه وارد برگه ی پاسخنامه می کنید. پس مراقب باشید که جدولتان افقی جلو می رود یا عمودی و همیشه به سر ستون ها و سر ردیف ها دقت کنید.

این مطلب رو هم بخونید!
حواس پرت کُن ها در لیسنینگ آیلتس

 

سوالات لیسنینگ آیلتس

 

ما اینجا یک Map داریم. نقشه ای که یک سری جای خالی دارد:

 

سوالات لیسنینگ آیلتس

 

در Map هم شما باید ببینید که سوال ها پشت سر هم چه جریانی دارند آیا ساعت گردند؟ clock wise اند؟ یا counter clock wise هستند یا اینکه هیچ ترتیب مشخصی ندارند. معمولا دو الی سه سوال به صورت پاد ساعت گرد داده می شود که متقاضی اشتباه کند، بعد یک سوال جا به جا داده می شود. قطعا همان طور که می دانید در لیسنینگ آیلتس سوال ها به ترتیب پشت سر هم پخش می شوند. بر روی نقشه سوال ها را جا به جا می کنند و شما ممکن است اشتباه کنید چون حواستان به این مسئله پرت می شود.

 

Completion Sentence

اما Completion Sentence هم نوع آخر Completion ها هستند که یک جمله به ما داده می شود. انتهای جمله ناقص است و باید با توجه به word limit آن جمله را با یک، دو، سه کلمه، یک عدد یا چیزی شبیه به این تکمیل کنید.

 

سوالات لیسنینگ آیلتس

 

سوالات پاسخ کوتاه یا Short answer در لیسنینگ آیلتس

به سراغ سوالات پاسخ کوتاه یا Short answer در لیسنینگ آیلتس می رویم. همان طور که از اسم این سوالات مشخص است ما باید به یک سری سوال بسیار کوتاه در حد چند کلمه یا عدد پاسخ بدهیم. یک word limit یا محدوده ی کلمات در صورت سوال برای ما مشخص شده است. مثلا ممکن است صورت سوال بگوید دو کلمه و یک عدد، دو کلمه یا یک عدد، فقط یک عدد فقط یک کلمه و … توجه به این word limit ما باید به یک سری سوال پاسخ بدهیم.

 

در پاسخ دادن به سوالات Short answer قطعا Spelling یا طریقه ی درست هجی کردن کلمات و همچنین تعداد آن ها مهم است. مثلا اگر در صورت سوال گفته شده باشد No more than two words یا Two words only و شما سه کلمه بنویسید، طبیعتا اگر درست هم نوشته باشید، نمره ی این سوال را نخواهید گرفت.

 

نوبت شماست!

بسیار خب! در این مقاله با انواع سوالات لیسنینگ آیلتس آشنا شدید. حالا زمان آن رسیده است که به سراغ کتاب و جزوه ی اکسیرتان بروید، انواع سوالات لیسنینگ آیلتس را تمرین کرده و آن ها را به خوبی یاد بگیرید.

 

 

   دوره‌ های آنلاین زبان

آموزش آیلتس | آموزشگاه زبان | خودآموز آیلتس | منابع آیلتس | آموزش انگلیسی