تفاوت Have و Has در زبان انگلیسی چیست؟!

 

 

 

Have و Has دو فعل مهم و پر کاربرد، در زبان انگلیسی هستند و دانستن تفاوت Have و Has برای زبان آموزان، مسئله پر اهمیتی‌ست.

 

به مثال­ هایی که در زیر آمده است، توجه کنید:

I have the book. Does she have the book?

Yes, she has the book. Everyone has the book!

I don’t have the book!

 

در این جملات از «داشتن» کتاب صحبت کردیم و تفاوت Have و Has سبب شد که علی­رغم معنای یکسان این دو فعل، در برخی جملات از have و در برخی دیگر از has استفاده کنیم. تفاوت Have و Has تفاوتی گرامری است که احتمالا زبان آموزان را گیج و سردرگم می­کند. اما نگران نباشید. ما در این مقاله می­خواهیم راز استفاده درست از این دو فعل را برایتان توضیح دهیم. با ما همراه باشید.

 

Have و Has چیستند؟

 

تفاوت Have و Has

 

have و has هر دو فعل هستند و در ساختار جمله در زبان انگلیسی مثل هر زبان دیگری، به عنوان بخشی اصلی و پایه­‌ای شناخته می­شوند. می­دانیم که افعال، نمایان­گر عمل و کنشی هستند که همراه با سایر اجزای جمله، سخن را کامل می­نمایند.

زمانی که قصد داشته باشیم از داشتن و متصرف بودن چیزی، در زبان انگلیسی صحبت کنیم، از افعال مصدر To Have، استفاده می­کنیم. have و has هر دو، فعل­های صرف شده از مصدر to have، در زمان حال هستند.

به این دو جمله توجه کنید:

I have the book.

She has the book.

Have و has هر دو اینجا صرف مصدر to have در زمان حال هستند.

 

صرف­ های دیگر to have، چیست؟

To have، علاوه بر have و has به طرق دیگری نیز صرف می­شود. مثلا Had نیز یکی از صرفهای این مصدر است که در بیان اتجام کاری در زمان گذشته به کار می­ رود.

Having، نیز اسم مصدر این فعل است که همچنین برای صرف زمان حال استمراری، در جملات استفاده می­ شود.

 پلتفرم تلکس

 

To have، به مثابه فعلی کمکی

افعال کمکی که در انگلیسی به آنها «Helping Verb» یا «Auxiliary Verb» گفته می­شود، افعالی هستند که با یک فعل دیگر ترکیب می­شوند و این گونه به کامل شدن معنای جملات کمک می­کنند. To have، از مهم­ترین و پر تکرارترین افعال کمکی در این زبان است و برای ایجاد زمان حال کامل «present perfect» و گذشته کامل «past perfect»، از صیغه­ های مختلف این مصدر استفاده می­شود.

برای نمونه به این دو جمله توجه کنید:

She has eaten dinner already.

او قبلا شام خورده است.

I have seen that movie.

من آن فیلم را دیده­ ام.

 

در این دو مثال، فعل have و has معنای داشتن نمی­ دهند؛ بلکه با ترکیب شدن با فعل دیگری که فعل اصلی محسوب می­شود، آنها را در زمان خاصی یعنی زمان حال کامل، صرف می­کنند. دانستن تفاوت Have و Has در این زمان در استفاده راحت­ تر از آنها موثر است.

خودآموز آیلتس

 

تمرین­ های مفید برای درک تفاوت Have و Has

شاید تمرین کردن دستور زبان انگلیسی سخت و کسل کننده باشد؛ اما منابع جذابی در اینترنت وجود دارد که راه ­هایی جالب و سرگرم­ کننده­، برای تمرین گرامر در اختیارتان می­گذارند و ما قصد داریم یکی از این منابع را همراه با چند شیوه تمرین، به شما معرفی کنیم.

تمرین کنید و لذت ببرید.

 

از ویدیوهای FluentU کمک بگیرید

FluentU، یکی از بهترین و خلاقانه­ ترین برنامه­ های آموزش زبان است. این برنامه با تلفیق فیلم­ های واقعی مانند تریلر فیلم­ها، موزیک ویدیوها و کلیپ­ های خبری و … برای شما تجربیات جذابی از یادگیری زبان به وجود می­ آورد.

 

در واقع این برنامه آموزش زبان، به جای اینکه شما را وادار کند تا قواعد گرامری را حفظ کنید که کاری بسیار خسته کننده و دردسرساز است؛ کمک می­ کند تا شما در فضایی از زبان انگلیسی غوطه ­ور شوید و خیس بخورید. و این امر را با استفاده از ویدیوهای معتبری ممکن می­کند که توسط کسانی ساخته شده است که انگلیسی، زبان مادریشان است. همچنین در آنها از زیرنویس ­های تعاملی – interactive subtitles – استفاده می ­شود که به شما امکان جست­وجوی کلمات و واژگان مورد نیازتان را می­ دهد.

 

این غوطه­ ور شدن در زبان انگلیسی، به شما کمک می­کند تا قواعد گرامری را یاد بگیرید و در خاطرتان نیز باقی بماند؛ از جمله، همین تفاوت Have و Has که در حقیقت اگر به اندازه کافی انگلیسی را بشنوید، صرفا از این طریق که کدام به نظرتان درست می ­رسد، می­ توانید کلمات مناسب را انتخاب کرده و به کار ببرید.

 

بعد از هر ویدیو نیز تعدای آزمون و بازی مروری با فلش کارت­ ها دارد که به وسیله آن ها می­توانید چیزهای بیشتری یاد بگیرید. این برنامه، تجربه جذاب و مفیدی برای زبان آموزان در هر سطحی است؛ چه مبتدی، چه متوسط و چه پیشرفته…

 

با این حال اگر هنوز مطمئن نیستید که از این برنامه استفاده کنید یا نه، می­توانید نسخه آزمایشی و رایگان آن را ثبت نام کنید و خودتان متوجه جذابیت و شگفت­انگیز بودن این برنامه بشوید.

 

بهترین منابع آیلتس

 

آزمونهای آن­لاین برای درک تفاوت Have و Has

سعی کنید در آزمون های آن­لاین شرکت کنید تا پیشرفت خودتان را بسنجید.

اگر هم علاقه­­ مند هستید تا بدانید چقدر متوجه تفاوت Have و Has شده ­اید، می­توانید این امر را با شرکت در آزمونهای EnglishGrammar و EnglishExcercises، بفهمید و درک خود را بسنجید.

 

کاربرگ ­ها

برای اینکه بتوانید هنگامی که در راه هستید و از مترو و اتوبوس و تاکسی استفاده می­ کنید، زبان انگلیسی را تمرین کنید، پیشنهاد می­ دهیم کاربرگی که بر روی سایت Study.com قرار گرفته است را دانلود کنید، پرینت بگیرید و همیشه همراه داشته باشید.

آموزش آیلتس  آموزشگاه زبان 

 

برای درک تفاوت Have و Has یک متن را از چندین زاویه بنویسید

اگر می­خواهید، هم قواعد گرامری را یاد بگیرید و هم مهارت نوشتن خود را بالا ببرید، حتما انگلیسی نوشتن را در برنامه­ های خود بگنجانید.

 

پیشنهاد می­ شود برای شروع کار، همین امشب یک پارگراف در مورد خودتان بنویسید و حتما از شکل­های مختلف have استفاده کنید. سپس همان پاراگرف را به گونه­ای باز نویسی کنید که گویی در حال صحبت کردن از یک شخص دیگر هستید. همین تمرین ساده به شما در درک تفاوت Have و Has کمک بسیار زیادی خواهد کرد.

 

برای دست­گرمی هم می­توانید مثال­هایی که ما در این یادداشت آورده­ایم را دست­کاری کنید. بدین صورت که ضمایر این جملات را تغییر دهید و به دنبال آن، افعال این جملات را هم برای تطبیق یافتن با ضمایر، تغییر دهید. برای شروع، تمرین بدی نیست و تفاوت have و has را برایتان ملموس­تر می­کند.

 

Have در برابر Has

در واقع می­توان گفت کل تفاوت Have و Has تفاوت این امر است که چه کسی صحبت می­کند و درباره چه کسی صحبت می­شود؟ برای درک این تفاوت، لازم است که زوایای دید انگلیسی را بدانید. حتما برایتان سوال است، زوایای دید در انگلیسی چیست؟

اگر دوست دارید بدانید همراه ما باشید…

 

زوایای دید در زبان انگلیسی به چه معنا است؟

در زبان انگلیسی، هر متنی که شما می­خوانید یا هر چیزی که درباره­اش صحبت می­کنید، از زاویه دید خاصی نوشته شده است که به شما می­گوید چه کسی صحبت می­کند و یا درباره چه کسی صحبت می­شود؟

درک این امر هم بسیار راحت است. شما می­توانید زوایای دید را صرفا از طریق ضمایر تشخیص دهید و دریابید. زوایای دید، مهم­ترین تفاوت Have و Has را ایجاد می­ کنند. در زاویه دید اول شخص، گوینده درباره خودش – مرد یا زن – صحبت می­ کند که بیانگر اول شخص مفرد است و اگر گوینده از خود، همراه با یک عده دیگر صحبت کند، اول شخص جمع را نشان می­ دهد.

 

I: ضمیر مورد استفاده در اول شخص مفرد

We: ضمیر مورد استفاده در اول شخص جمع

 

در زاویه دید دوم شخص، گوینده مستقیما در حال صحبت با دیگری یا دیگران است.

You: ضمیری که به طور مشترک برای دوم شخص مفرد _ یک مخاطب – یا دوم شخص جمع – چند مخاطب- به کار می­رود.

در زاویه دید سوم شخص، گوینده از دیگری یا دیگران – و نیز چیز یا چیزها – صحبت می­کند و در واقع آنها، مستقیما مخاطب او نیستند.

 

He: ضمیر مورد استفاده در سوم شخص مفرد مذکر

She: ضمیر مورد استفاده در سوم شخص مفرد مونث

It: ضمیر مورد استفاده در سوم شخص مفرد بی­ جان (جهت اشاره به اشیاء نه انسان یا حیوان)

They: ضمیر مورد استفاده در سوم شخص جمع (اشیاء، حیوانات و انسانها؛ مرد یا زن)

 

حال که این­ها را مرور کردیم، بیایید نگاهی به تفاوت Have و Has بیندازیم…

 

چه هنگامی از Has استفاده کنیم؟

فعل Has در زمان حال

اکنون که زوایای دید را شناختید به راحتی می­توانید تفاوت Have و Has را لحاظ کنید و از آنها استفاده نمایید. Has در زمان حال و برای ضمایر he ،she ،it، اسم مفرد و یا نام یک شخص، به کار می­ رود.

 

به خاطر بسپارید که فعل Has، تنها در جملات و عبارات مثبت به کار می­ رود؛ یعنی هرگاه جمله شما سوالی یا منفی بود – هتگام استفاده از کلمه not – نباید از has استفاده کنید. به نمونه ­های زیر دقت کنید:

 

He has blue eyes.

She has the answer to your question.

That book has 150 pages.

Japan has amazing food.

Sara has 10 scarfs.

دقت داشته باشید که ضمایری مانند «everybody» ،«anybody» و «nobody» نیز با فعل has می ­آیند. مثلا:

 

Everybody has valuable things.

Nobody has enough time.

I don’t think anybody has the keys.

Has به مثابه فعل کمکی در زمان حال کامل

تفاوت Have و Has در زمانی که به شکل کمکی به کار می­ روند، مهم است.

در جملات این زمان نیز، -حال کامل-، از has برای همان ضمایر پیش گفته استفاده می­شود؛ یعنی he، she، it، اسم مفرد، و یا نام یک شخص.

تفاوتی که اینجا وجود دارد در این است که در زمان حال کامل -present perfect- برخلاف زمان حال -present-، از has نیز برای جملات پرسشی یا منفی، می­توان استفاده نمود.

 

به جملات زیر توجه کنید:

Samuel has gone to Italy tow times.  (جمله مثبت)

Has she received the card?  (پرسشی مثبت)

The dog has not eaten today.  (جمله منفی)

Has he not told you about her?  (پرسشی منفی)

چه هنگامی از Have استفاده می­کنیم؟

فعل have در زمان حال

از have در زمان حال برای ضمایر I ،we ،you ،they، اسامی جمع و هر زمان که از اشخاص یا اشیاء متعدد صحبت می­کنیم، استفاده می­شود. مثلا:

 

I have a nice car.

You have an old laptop.

They have four dogs.

We have a big house.

Those dresses have stripes.

Katy and I have a black car.

My dog and Magi’s cat have white fur.

 

در زمان حال، هنگام پرسیدن سوال و یا بیان جملات منفی، صرف نظر از ضمایر همیشه باید از have استفاده کنید؛ حتی اگر ضمایر he، She و it است.

 

Does anybody have the answer to the question?

Do you have the book?

Does she have a car?

Does Ferdinand have a bad friend?

Do I have your attention?

She does not have a room.

I do not have a car.

The movie does not have a good plot.

Have به مثابه فعل کمکی در زمان حال کامل

در زمان حال کامل هرگاه از ضمایر I ،we ،you و they در جملات استفاده می­کنید، فعل have را به کار ببرید.

I have watched “Black Orphan” three times.

You have helped me a lot.

They have asked many questions.

We have thought about this all day.

برای جملات منفی و عبارات پرسشی نیز همین امر صادق است.

I have not watched “Person of Interest”.

Have they asked too many questions?

Have we thought about this enough?

 

اکنون باید به خوبی به تفاوت Have و Has آگاه شده باشید؛ اما بیایید با هم این یادداشت را مرور کنیم و نکات کلیدی را خلاصه‌­وار بیان نماییم:

  1. To Have مصدری، در معنای داشتن و متصرف بودن است.
  2. have و has، هر دو صرف فعل، از مصدر To Have در زمان حال هستند.
  3. have و has، به عنوان فعل کمکی در زمان حال کامل به کار می­روند.

 

در زمان حال:

 

  1. از has هر گاه که ضمایر he ،She ،it و اسم مفرد در جملات و یا نام یک شخص را به کار می­برید، استفاده ­کنید.
  2. Have را زمانی استفاده کنید که ضمایر I ،you ،we ،they یک اسم جمع و یا چندین موضوع را با هم مورد اشاره قرار می­دهید.
  3. برای جملات منفی یا پرسشی، صرف نظر از زاویه دید و ضمایر، همواره از فعل have استفاده کنید.

 

در زمان حال کامل:

  1. از has هرگاه که ضمایر he ،She ،it و اسم مفرد و یا نام یک شخص را به کار می­برید، استفاده کنید؛ چه جملات مثبت باشند، چه منفی باشند و یا چه پرسشی باشند.
  2. Have را زمانی استفاده کنید که ضمایر I ،you ،we ،they یک اسم جمع و یا چندین موضوع را با هم مورد اشاره قرار می­ دهید؛ چه جملات مثبت باشند، چه منفی باشند و یا چه پرسشی باشند.

 

به همین سادگی!

بهترین راه یادگیری زبان انگلیسی تمرین است. مثال ­های این یادداشت را دوباره بخوانید و تلاش کنید تفاوت Have و Has را برای دیگران توضیح دهید. با توضیح دادن آن، بهتر متوجه می­شوید که تفاوتها را یاد گرفته­ اید، یا خیر! از اشتباه کردن نترسید. هرچه بیشتر تمرین کنید، بهتر خواهید شد.

 

و سخن آخر درباره‌ی تفاوت Have و Has

اگر یادگیری زبان انگلیسی با یک برنامه سرگرم کننده اما معتبر، باب طبعتان است؛ حتما FluentU را امتحان کنید. این برنامه با متدی ساده به شما کمک می­کند تا بعد از مدتی با فرهنگ و زبان انگلیسی احساس راحتی کنید. شما انگلیسی را با افرادی که واقعا انگلیسی زبان هستند، یاد می­گیرید؛ در نتیجه، حتما در تلفظ صحیح کلمات توسط شما موثر خواهد بود.

 

فکر می­کنید بتوانید همین حالا یک پاراگراف درباره خودتان بنویسید و با تغییر ضمایر، درکتان از تفاوت Have و Has را بسنجید؟؟!!