ورود / ثبت نام
0
0

زمان گذشته ساده در انگلیسی

26492 بازدید
زمان گذشته ساده

زمان گذشته ساده در انگلیسی

Past Simple in English

اگر مقالات اکسیری پیشین را خوانده باشید، می دانید که در زبان انگلیسی سه زمان وجود دارد که هر یک از این زمان ها می توانند چهار تا حالت داشته باشند. در این مقاله ی اکسیری می خواهیم اول راجع به Structure زمان گذشته ساده یا Past Simple در زبان انگلیسی صحبت کنیم و بعد به سراغ مفاهیم و کاربردهای گذشته ساده در انگلیسی برویم. طبعا جملات و ساختارهای بسیاری در این ساختار به گوش‌تان خورده است و جملات این ساختار را بارها در فیلم های زبان اصلی و یا در کلاس زبان شنیده اید.

قبل از اینکه سراغ جملات منفی، مثبت و سوالی زمان گذشته ساده برویم، باید به چند نکته مهم اشاره کنیم.

 

نکته ی شماره ی یک زمان گذشته ساده

نکته اول این است که برای ساختن فعل گذشته ساده، اگر فعل ما Regular یا با قاعده باشد، به آن ed اضافه می شود. مثلا فعل Play تبدیل می شود به Played. ولی اگر فعل ما بی قاعده یا Irregular باشد، شکل فعل طبق جدولی که در ادامه مشاهده می کنید، تغییر می کند. برای مثال شکل گذشته فعل Go می شود Went.

 

نکته ی شماره ی دو زمان گذشته ساده

وقتی به فعل های Regular یا با قاعده ed اضافه می کنیم، باید به چند نکته توجه کنیم. اگر فعل با حرف E تمام شود، کافی است فقط به آن D اضافه کنیم. مثلا فعل Love که شکل گذشته آن می شود loved: I loved her.

اگر فعل ما به Consonant یا حروف غیر صدادار به علاوه y ختم شود، در این حالت  y را حذف می کنیم و ied را در انتهای فعل قرار می دهیم. مثلا فعل Study که اگر بخواهیم آن را به شکل گذشته دربیاوریم، ابتدا حرف y آن را حذف می کنیم و بعد ied را به آن اضافه می کنیم که در نهایت می شود

Studied: I Studied German.

البته اگر انتهای فعل ما Vowel به علاوه y باشد، دراین حالت دیگر y را حذف نمی کنیم بلکه فقط به آن  ed اضافه می کنیم. مثل فعل Play که می شود Played.

در خصوص مابقی افعال نیز فقط به انتهای آن ها ed اضافه می کنیم، مثل Cooked.

 

در جدول زیر این نکات در خصوص افعال Regular یا باقاعده دسته بندی شده اند:

افعال باقاعده گذشته ساده

 

در این جدول نیز چندین فعل Irregular یا بی قاعده به همراه شکل گذشته آن ها را برای شما آورده ایم:

افعال بی قاعده گذشته ساده

ساختار زمان گذشته ساده

+ Positive

به سراغ ساختار مثبت یک جمله ای که Structure آن گذشته ساده است:

        I               saw           a movie.

My father    bought       a carpet.

 

  Subject    + Verb + Complement

همان طور که مشاهده می کنید در این حالت شکل گذشته افعال برای اول شخص مفرد و سوم شخص مفرد و باقی اشخاص تفاوتی ندارد. در همه ی این حالات یکسان است و مثل زمان حال ساده نیست که فعل درحالت سوم شخص مفرد S بگیرد.

 Negative

حالت منفی به چه صورتی است؟

ما برای منفی کردن زمان گذشته ساده یا Past Simple از Auxiliary verb به نام Did استفاده می کنیم که خود شکل گذشته فعل Do و Does است. این نکته را فراموش نکنید که شکل فعلی که بعد ازDid می آید، همان طور که در مثال های زیر مشاهده می کنید حتما ساده است:

        I              did not         see           a movie.

My father       did not         buy          a carpet.

 

  Subject +    Auxiliary + Verb + Complement

؟ Question

برای سوالی کردن زمان گذشته ساده یا Past Simple نیز فعل Did را به اول جمله می بریم:

Did    you     see   a movie?

Did    your father     buy    a carpet?

Aux.  +   Subject   + Verb + Complement

? Short Answer

شکل پاسخ کوتاه در زمان گذشته ساده یا Past Simple:

Did you see a movie last night?

Yes, I did.

No, I did not. (didn’t)

 

Did your father buy a carpet?

Yes, he did.

No, he did not. (didn’t)

 

به سراغ Structure Chart زمان گذشته ساده می رویم.

 

Past Simple Structure Chart

جدول ساختاری گذشته ساده

 

نوبت شماست!

تمامی ساختارهای مثبت، منفی، سوالی، پاسخ کوتاه و … در زمان گذشته ساده یا Past Simple را تمرین کنید. اگر تمرین و تکرار کافی داشته باشد قطعا زمانی که در مقالات بعدی اکسیر Concept های مختلف زمان گذشته را برای شما توضیح می دهیم، قادر خواهید بود مفهوم و کاربرد آن ها رابه درستی استفاده کرده و  Structure آن را به شکل صحیح تولید کنید.

کاربردهای زمان گذشته ساده

کاربرد اول زمان گذشته ساده

در ادامه به سراغ مفهوم و کاربرد شماره 1 زمان گذشته ساده یا Past Simple در زبان انگلیسی می رویم. این Concept ، Past Fact نام دارد. Past Fact به واقعیت هایی گفته می شود که در گذشته همیشه درست بودند. اما فقط در گذشته. یعنی در حال حاضر دیگر Fact نیستند. به این مثال توجه کنید:

 American’s average height was 171 cm a century ago but today the figure is 177 according to CNN.

 

این گزاره یک Fact بوده است که Average height یا متوسط قد آمریکایی ها 171سانتی متر بوده است. اما حالا دیگر Fact نیست. در حال حاضر Fact یا واقعیت ما چیست؟ اینکه American’s height is 177.

این گزاره Present fact ماست که قبلا آن را در Present simple توضیح دادیم.

مثال بعدی:

Turkish people wrote in Arabic Alphabet but it was changed to Latin in 1928 by Atatürk.

                 

جمله اول می گوید مردمان ترکیه به الفبای عربی می نوشتند. این جمله یک Past fact است. جمله دوم می گوید: اما این وضعیت از سوی آتاتورک در سال 1928 تغییر کرد. این گزاره هم یک Past fact دیگر است.

Fact هایی که در گذشته وجود داشتند و حالا دیگر نیستند، ممکن است کمی به نظرتان سخت و پیچیده باشد و قابل درک است. چون معمولا Fact ها Scientific و Always true هستند.

اما باید توجه داشته باشید که در زمان هایی ممکن است اتفاقاتی بیفتد که وضعیت عوض شود. مانند مثال هایی که در این مقاله آورده شد. برای مثال در یک کشور انقلاب می شود و اوضاع کشور دیگر مانند سابق نیست.یا کسی دیگر کاری را که در گذشته انجام می داده، دیگر انجام نمی دهد. یا شخصی در دوره ای از زمان رییس جمهور بوده اما دیگر رییس جمهور فلان کشور نیست. بنابراین Fact تغییر می کند.

حالا نوبت شماست! فکر کنید و چندین Fact با استفاده از زمان Past simple یا گذشته ساده در زبان انگلیسی بنویسید.

 

کاربرد دوم زمان گذشته ساده

حال می خواهیم با شما راجع به Concept یا کاربرد و مفهوم دوم Past simple یا گذشته ساده در زبان انگلیسی صحبت کنیم. Concept دوم این زمان چیست؟ Past Finished Actions And States. حالت ها، Action ها و اتفاقاتی که در گذشته اتفاق افتادند و تمام شدند.

مثال:

I had a Falafel yesterday.

 

من دیروز یک ساندویچ فلافل خوردم. این حالت اکنون تمام شده است و یک گزاره ی Past Finished Action است. این جمله می تواند حالت State هم پیدا کند:

They loved one another someday.

 

آن ها یک روزی یکدیگر را دوست داشتند.

این وضعیت یک Duration داشته است. اما در هر حال Stateای بوده است که در گذشته وجود داشته و تمام شده است. به این حالت Concept شماره 2 Past simple یا گذشته ساده گفته می شود.

یک یادآوری!

یادآوری می کنیم که افعال یا Action هستند یا action Non هستند. افعال action Non  در واقع State هستند و بیان حالت می کنند. فعل Actionمثل: Study،  Playو …. فعل State یا حالت مثل: Own، Loved و ..

همان طور که قبلا گفتیم، فعل های State چهار دسته هستند.

دسته ی اول آن هایی هستند که به تفکر ما برمی گردند، مثل:I believe

دسته دوم فعل هایی هستند که به دارایی مرتبط اند،مثل contain، own و …

دسته سوم افعالی اند که به 5 Sense یا حس ما مرتبط هستند. مثل: seeing, hearing, smelling, tasting and touching.

و دسته چهارم و آخر، فعل هایی اند که احساسات یا Emotion را مطرح می کنند، مثل: love, hate, need, etc.

 

بنابراین Action ها و State هایی که در گذشته اتفاق افتاده و تمام شده اند، Concept یا کاربرد دوم زمان گذشته ساده هستند.

نوبت شماست!

حالا شما می توانید تمام روز گذشته ی خود را با زمان گذشته ساده یا Past simple بیان کنید و توضیح بدهید که دیروز چه اتفاقاتی برای‌تان افتاده است. یا می توانید فکر کنید در گذشته شما چه حالت ها و اتفاقاتی رخ داده است که حالا دیگر وجود ندارد. مثلا:

I was a teacher. Iam not a teacher anymore.

این حالات و وضعیت ها را مکتوب کنید تا کاربرد و مفهوم Concept دوم زمان گذشته ساده را به درستی یاد بگیرید.

 

کاربرد سوم زمان گذشته ساده

راجع به Concept شماره 3 زمان Past simple یا کاربرد و استفاده سوم گذشته ساده در زبان انگلیسی با هم صحبت کنیم. به این Concept می گوییم Past Routines.

درست مثل زمان Present simple که برای صحبت راجع به روتین ها و برنامه های تکرار شونده استفاده می شود، اگر روتین ما تغییر کند و سپس بخواهیم راجع به این روتین در گذشته صحبت کنیم، از زمان Past simple استفاده می کنیم. مثلا :

When I was a student, I woke up at 7 am every morning.

 

وقتی دانش آموز بودم هر روز ساعت 7 از خواب بیدار می شدم. یعنی یک اتفاقی که در گذشته به صورت Repetitive و تکرار شونده با یک Frequency خاص اتفاق میفتاده است. روتین بوده است. این حالت را با Past simple می گوییم. نه اینکه بگوییم یک اتفاقی افتاد و تمام شد. نه! بلکه این اتفاق به شکل تکرار شونده در گذشته رخ می داده است. درست مثل زمان حال روتین. با این تفاوت که این حالت و این Concept دیگر برنامه روتین ما نیست. بنابراین می شود Past Routine.

برای صحبت راجع به Past Routine می توانیم از ساختار used to هم استفاده کنیم. به این مثال دقت کنید:

Woke up = used to wake up

این ساختار هم دقیقا معنی مثال قبلی را می دهد. بنابراین به جای جمله ی When I was a student, I woke up at 7 am every morning، می توانیم بگوییم I used to wake up at 7 am every morning. دقیقا همان معنا را دارد.

نوبت شماست!

حالا نوبت شماست. فکر کنید و Past Routine هایتان را در زمان های مختلف مثل دوران دانشجویی، دوران سربازی، دورانی که در شهر دیگری پروژه داشتید، دورانی که در فرصت مطالعاتی در کشور دیگری به سر می بردید و … تمامی وضعیت هایی که زمانی برنامه روتین شما بوده اند و دیگر نیستند را با استفاده از Concept سوم زمان گذشته ساده توصیف کنید.

 

 

دوره‌ های آنلاین زبان

آموزش آیلتس | آموزشگاه زبان | خودآموز آیلتس | منابع آیلتس | آموزش انگلیسی

https://exiracademy.org/?p=22300
اشتراک گذاری:
واتساپتوییترفیسبوکپینترستلینکدین
برچسب ها:

نظرات

11 نظر در مورد زمان گذشته ساده در انگلیسی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

 1. سلام اموزشاتون خیلی خوب بود اگه در تلگرام کانال دارین لطفا ایدیش رو در پاسخ به من بنویسید ممنون🙏

  2

  1. مبینای عزیز سلام،
   لینک کانال تلگرام ما در فوتر هست اگرچه که الان خیلی روی تلگرام فعال نیستیم. ترجیحا روی اینستاگرام مارو دنبال کنین.

   2

 2. سلام مرسی بابت توضیحات خوبی که دادید یه سوال داشتم جمله what did they do as soon as they arrived چرا فعل edگرفته است مگه اینجوری نیست که در سوالی کردن و منفی کردن فعل به صورت ساده میاد

  2

  1. فاطمه عزیز سلام،
   توی این جمله ی پیچیده، دو تا جمله ساده هست. جمله ای که با when شروع میشه سوالی نیست پس فعلش که گذشته هست ed گرفته.

   3

  1. شاهرخ عزیز سلام،
   ما به خلاصه ترین شکل ممکن توضیح دادیم اما مساله اینه که بهرحال باید همه این هارو بدونین و به صورت کاربرد به کاربرد یاد بگیرید و استفاده کنید. البته اگر براتون زیاد هست، یعنی تقریبا سطحتون پایین هست و همون کاربرد اول و دوم براتون کافیه.
   موفق باشید.

   2