ورود / ثبت نام
0
0

نکات یادگیری لغات انگلیسی

1643 بازدید
نکات یادگیری لغات انگلیسی

نکات یادگیری لغات انگلیسی

Building a Powerful Vocabulary – Tips

 

همانطور که قبلا از اهمیت فوق العاده بالای لغت های انگلیسی برایتان گفتیم، و با توجه به سوالات و عطش پایان ناپذیر شما در یادگیری لغات جدید و گسترده کردن دانش و مهارت های واژگان انگلیسی تان، در این مقاله ی فوق العاده خوب نکات یادگیری لغات انگلیسی، مقدمه ای بر مفاهیم، روش ها و نکاتی را که باید حین یادگیری و تقویت دانش لغات انگلیسی بدانید به سمع و نظرتان می رسانیم.

با اکسیر همراه باشید.

 

خیلی مراقب لغت یاد گرفتنتان باشید!

طرح یک مسئله، نکات یادگیری لغات انگلیسی

از آنجا که تقاضا برای حفظ لغات انگلیسی خیلی زیاد است، چه دانش آموز باشید، چه دانشجو، چه استاد، چه مهندس، چه دکتر، چه توریست، چه زبان دوست، و چه متقاضی شرکت در آزمون های آکادمیک مثل آیلتس و PTE، عرضه کننده ها نیز مثل قارچ همه جا هستند.

امروز، صدها کانال تلگرام، صفحه اینستاگرام، وبسایت، جزوه و کتاب آموزشی هست که لغت انگلیسی آموزش می دهند. در میان این ها، بسیار فقط اهداف کسب و کاری دارند، بسیاری از روش های قدیمی، کم کارامد و نچسب استفاده می کنند، و متاسفانه، خیلی ها از روش های غلط استفاده کرده، و حتی روش های غلط را به شما آموزش می دهند.

راه دیگر یادگیری لغات، خودخوان یا self study است. این روش نیز می تواند با نداشتن آگاهی کافی، متقاضی را از مسیر اصلی منحرف کرده و وارد مسیر اشتباه و ضرررسان کند.

درهمین حین، بعضی نیز با توجه به این آشفته بازار گیج کننده، از آب گل آلود ماهی های تازه ای گرفته و محصولاتی تحت عنوان پکیج آموزشی تحویل بیچارگان متقاضی آموزش می دهند. چون اهداف کسب و کاری است، صورت مساله تغییری نکرده و دردی دوا نمی شود چرا که پکیج هایشان کپیِ همان کتاب ها و منابع قدیمی اند.

پس راه حل چیست؟

راه حل واضح است؛ شما می بایست راه های درست تقویت دانش لغات انگلیسی را یاد بگیرید. با دانستن و بکارگیری متدهای درست و اصولی، از بهم ریخته ترین جزوات و کتاب ها، و حتی منابعی که اهداف آموزشی ندارند می توانید به درستی استفاده کرده و دانش خود را افزایش دهید. البته اگر کتب، مجموعه یا پکیج هایی پیدا کردید که تولیدکنندگانشان حرفه ای و متخصص هستند، و امتحان خود را پس داده اند، آن ها هم می توانند پاسخ واقعی نیازهای شما باشند.

 

نکات و متد درست یادگیری لغات انگلیسی

متدهایی که به شما معرفی می کنیم، در ظاهر شاید پیچیده به نظر بیایند، اما در حقیقت، و با مطالعه اصول و دلایل، و با چندبار انجام دادنشان، متوجه می شوید که بسیار ساده بوده، و در عین سادگی، فوق العاده کاربردی و موثر هستند. فقط ریزکاری هایی وجود دارند که باید تمام و کمال انجام شوند، درغیراینصورت نتیجه ی مطلوبی حاصل نمی شود.

برای این آموزش، متدهای درست یادگیری لغات انگلیسی را ببینید.

 

تقویت لغات انگلیسی چه حیطه هایی دارد؟

پس از یادگیری روش های درست یادگیری لغات انگلیسی، با حیطه های زیر آشنا شده و اطلاعات و مهارت خود را حول آن ها تقویت کنید:

 

۱) اجزای کلام – Part of Speech

همانطور که در روش درست استفاده از دیکشنری گفتیم، از مهم ترین نکات به هنگام یادگیری یک لغت جدید، چک کردن اجزای کلام آن کلمه است. این یعنی که آن کلمه فعل است، یا اسم، یا ضمیر، یا صفت، یا قید، یا حرف اضافه، یا حرف ندا، یا کلمه ربط. اجزای کلام ۸ دسته هستند.

یکی از بزرگترین مشکلات کسانی که به صورت خودخوان زبان خود را تقویت می کنند همین است؛ حرف می زنند اما فعل را جای اسم می گویند! اسم را جای صفت و به همین منوال مرزهای زبان انگلیسی را جا به جا می کنند! اجزای کلام را ببینید.

 

۲) الگوها – Patterns

حتی بعد از یادگرفتن اجزای کلام، همچنان می توان مشکلاتی بسیار در تولیدات شفاهی و کتبی زبان آموزان دید. برای مثال، می خواهیم بگوییم “دویست دلار خرج آموزش کردم”. کدام جمله درست است؟

 • I spent 200$ for education.
 • I spent 200$ to education.
 • I spent 200$ on education.
 • I spend 200$ at learning.

اینجاست که متوجه می شویم علاوه بر چک کردن اجزای کلام، اینکه کلمه فعل است یا اسم، باید دقت کنیم با چه کلمات دیگری ترکیب شده و چطور در جمله استفاده می شود. اینجاست که بحث الگوهای لغوی مطرح می شود.

بسیاری از الگوهای لغوی در زبان انگلیسی را می توان در مجموعه کالوکیشن ها یا همایندهای انگلیسی جای داد اما بعضی نیز خاص و استثنا هستند و اجزای آن ها غیرقابل تغییر بوده و فیکس می باشند. این عبارات را set phrases یا lexical bundles می گوییم.

در زیر، با همایندها آشنا می شوید.

 

۳) همایندها – Collocations

گرفتن در انگلیسی معادل های زیادی دارد اما بگذارید کلمه Catch را انتخاب کنیم. دوش هم می شود Shower. خب، حالا به نظر شما، دوش گرفتن آیا می شود to catch shower؟؟؟ قطعا خیر. اینجا سر و کله ی مبحثی به نام همایند ها یا Collocations پیدا می شود.

اطلاعات بیشتر در کالوکیشن های انگلیسی.

 

۴) ریشه کلمات، پیشوندها و پسوندها – Roots, Suffixes, Prefixes

خیلی اوقات، به کلمه ای جدید بر می خوریم که در نگاه اول معنی آن را نمی دانیم. اما با کمی تحلیل و آنالیز، می توانیم به ریشه، پیشوند ها و پسوندهای موجود در آن کلمه پی ببریم. مثلا شاید کلمه reproduction کلمه ای جدید به نظر بیاید. اما با بررسی می توان فهمید که این کلمه به شکل زیر ساخته شده است:

re- + produce + -tion

پیشوند re به معنای دوباره کاری را انجام دادن است. فعل produce به معنای تولید کردن و پسوند tion- اسم ساز است. در نتیجه، می توان فهمید که کلمه ای که تازه با آن مواجه شده ایم معنایی شبیه به “خلق دوباره، ساخت دوباره، تکثیر یا تولید مثل” دارد. آشنایی با دسته affix ها، دانستن پیشوندها و پسوندها، و شناختن انواع آن ها می توانید دانش و درک ما را از انگلیسی بسیار بالاتر ببرد.

اطلاعات بیشتر در پیشوندها و پسوندها در انگلیسی.

شما همچنین می بایست با مفاهیم و قوانین ساخت کلمات آشنا شوید. مطلب ساخت کلمه – Word Formation را ببینید.

 

۵) لغات پرتکرار انگلیسی – Frequent Words

یکی دیگر از حیطه های لغات انگلیسی که باید نسبت به آن آگاهی داشت، دانستن سه دسته ی هزارتایی کلمات متداول و پرتکرار انگلیسی می باشد. همانطور که در معرفی لغات انگلیسی گفته شد، با دانستن این سه هزار کلمه متداول انگلیسی، می توان ۸۶٪ هر متنی را که می خوانیم متوجه شویم. قرار نیست لیست این کلمات Communication 3000‌ را بگیریم و همه را حفظ کنیم؛ قرار است هر دفعه دیکشنری را چک می کنیم، تنها دقت کنیم که آن کلمه جدید جزء این ۳۰۰۰ کلمه می باشد یا خیر.

اطلاعات بیشتر در ۳۰۰۰ کلمه متداول انگلیسی.

 

۶) لغات آکادمیک انگلیسی – Academic Vocabulary

اگر وارد فضای آکادمیک شویم، یعنی فضای دانشگاهی، هرگونه فضاهای علمی، برگزاری مجالس رسمی و داشتن مراسم سخنرانی، امتحانات بین المللی زبان مثل آیلتس، تافل، PTE، CAE، GRE، SAT و غیره، به ویژه در مهارت های آکادمیک، یعنی Writing و Reading، نیاز شدیدی به دانستن لغات آکادمیک انگلیسی حس می شود. این لغات به وفور در این فضاها دیده شده و بعضا زبان آموزان گیج و ناامید می شوند.

این لغات به کوشش لانگمن، در ۵۷۰ دسته طبقه بندی شده اند. قرار نیست لیست این کلماتLongman AWL: 570 Headwords ‌ را بگیریم و همه را حفظ کنیم؛ قرار است هر دفعه دیکشنری را چک می کنیم، تنها دقت کنیم که آن کلمه جدید جزء مجموعه کلمات آکادمیک می باشد یا خیر.

اطلاعات بیشتر در کلمات آکادمیک انگلیسی.

 

۷) لغات گیج کننده انگلیسی – Confusing Words

از آنجا که انگلیسی کلمات متشابه زیادی دارد، گاهی اوقات زبان آموزان گیج شده و نه درک درستی دارند، و نه می توانند مفاهیم را به درستی انتقال دهند. به همین خاطر نیاز است حیطه های گیج کننده را مورد مطالعه قرار دهند.

اطلاعات بیشتر در لغات گیج کننده انگلیسی.

نکات یادگیری لغات انگلیسی

۸) اصطلاحات انگلیسی – English Idioms

ایدیِم در انگلیسی یک عبارت است که ترکیب خاصی از لغات دارد و نمی توان آن ها را از هم جدا کرد یا ترتیبشان را بهم ریخت. ترجمه کلمه به کلمه و تحت الفظی آن معنای منطقی و قابل درکی نمی دهد و باید به معنای آرایه ای تلویحی (Figurative) آن توجه داشت. معمولا داستانی پشت آن idiom خوابیده است که باید آن را دانست تا فهمید داستان از چه قرار است. برای مثال، در فارسی “دست گل به آب دادن” اصطلاحی است که وقتی کسی خرابکاری می کند به او گفته می شود. داستانی پشت این عبارت وجود دارد و برای دانستن معنای آن باید آن داستان را دانست. البته، حتی ما فارسی زبانان در زبان خودمان نیز داستان پشت بسیار از این اصطلاحات را نمی دانیم؛ اما می دانیم این اصطلاحات معنای خاصی داشته و تحت الفظی نیستند. چند مثال از idiom های انگلیسی:

Put foot in mouth – to say or do something embarrassing

Kick the bucket – to die

Spill the beans – to reveal a secret unintentionally

To let the cat out of the bag – reveal a secret carelessly

Take the edge off – reduce the intensity or effect of

Play by ear – improvise

Wash dirty linen in public – revealing private matters in public

اطلاعات بیشتر در اصطلاحات انگلیسی

 

۹) ضرب المثل های انگلیسی – English Proverbs

ضرب المثل ها در انگلیسی یک جمله هستند و برای پند و نصیحت و بیان مساله ای اخلاقی استفاده می شوند. آن ها جمله ای کوتاه و غالبا آشنا (و به گوش رسیده) هستند. معمولا اگر دفعه اول یک ضرب المثل را بشنویم، می توانیم حدس بزنیم داستان از چه قرار است. برای مثال، در فارسی می گوییم “از این ستون به اون ستون فرجه“. داستانی پشت این جمله وجود دارد و برای دانستن معنای آن باید آن داستان را دانست. البته، حتی ما فارسی زبانان در زبان خودمان نیز داستان پشت بسیار از این اصطلاحات را نمی دانیم؛ اما می دانیم این اصطلاحات معنای خاصی داشته و تحت الفظی معنایی ندارند.

Honesty is the best policy.

An apple a day keeps the doctor away.

A rolling stone gathers no moss.

You can lead a horse to water, but you can’t make him drink.

All that glitters is not gold.

Tis better to have loved and lost, than never to have loved at all.

Give a man a fish and you feed him for a day; teach a man to fish and you feed him for a lifetime.

اطلاعات بیشتر در ضرب المثل های انگلیسی

 

۱۰) انگلیسی محاوره ای – Colloquial English

اصطلاحاتی که به صورت محاوره ای، در گفتگوهای شفاهی در فضایی غیررسمی توسط هرکسی استفاده می شود. درست است که همه از زبان محاوره استفاده می کنند، اما این زبان می تواند لغات و عباراتی که مطابق استاندارد زبان نیست را داشته باشد.

اصطلاحات محاوره ای از عامیانه ها رسمی تر بوده و به هیچ عنوان نمی تواند توهین کننده باشد. در مکالمات بین افراد، زبان محاوره مناسب ترین حالت را داشته و حس خوبی ایجاد می کنند، و مانند حالات رسمی و عامیانه عجیب و غریب نیست.

چند مثال از انگلیسی محاوره ای:

 • Hy, what’s up?
 • How’s it going with ya?
 • Whatcha doin’ this weekend?
 • How ya been all this time?

اطلاعات بیشتر در انگلیسی محاوره ای – Colloquial English

 

۱۱) اصطلاحات عامیانه انگلیسی – English Slangs

اصطلاحات عامیانه یعنی خیلی غیررسمی و غیر ادبی که اغلب در مکالمات شفاهی، در مورد مفاهیمی خاص و بین افرادی خاص (اغلب نوجوانان) با فضایی نسبتا نامناسب و غیرمتداول و استاندارد فضایی عمومی رد و بدل می شود. این ادبیات معمولا در طول زمان با توجه به احوال آن دسته های خاص مردم، فرهنگ و تاریخ تغییر می کند.

اسلنگ ها از زبان محاوره یا colloquialism غیررسمی تر بوده و دارای کلمات خاصی است. مثلا در فارسی، در دهه ی شصت، نوجوانان، چیز یا کاری را که قدیمی شده بود، خز می گفتند. امروز، برای دست انداختن کسی، از عبارت “ایسگاشو گرفتی” استفاده می کنند.

نمونه ای از چند اسلنگ معروف انگلیسی:

 • geek (someone who always spends time studying therefore considered strange)
 • old fogey (old people)
 • Bee’s knees (express something excellent)
 • Arm and a leg (something extremely expensive)
 • Telly (television)
 • Skiving (avoiding work or school)
 • Not fussed (to say ‘not bothered’ or ‘I don’t mind’)
 • Lotsa – Lots of

اگر کسی عادت به استفاده از این کلمات و این طرز صحبت کردن را نداشته باشد، ممکن است در صورتی که دیگران با او به این شکل صحبت کنند ناراحت شود.

اطلاعات بیشتر در اصطلاحات عامیانه انگلیسی – English Slangs

 

نکات لغات انگلیسی

لینک های مفید: دوره آنلاین ریدینگ آیلتس | دوره آنلاین گرامر انگلیسی

 

https://exiracademy.org/?p=20864
اشتراک گذاری:
واتساپتوییترفیسبوکپینترستلینکدین
برچسب ها:

نظرات

0 نظر در مورد نکات یادگیری لغات انگلیسی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

هیچ دیدگاهی نوشته نشده است.