ژانرهای ادبی انگلیسی

 

اگر به دنبال راهی سرگرم کننده و چالش برانگیز برای ارزیابی دانش انگلیسی خود هستید، مطالعه ی آثار ادبی می تواند گزینه ی خوبی، حتی برای آمادگی ielts باشد. کتاب های انگلیسی هر موضوعی را که تصور کنید، از گزارش های کاملاً واقعی تاریخی گرفته تا شعر تخیلی را شامل می شوند. از کتاب های طنز تا شکسپیر و هر موضوعی را که شما به خواندن آن علاقه داشته باشید، می توانید در این مجموعه پیدا کنید. در این مقاله به شما کمک می کنیم با ژانرهای ادبی انگلیسی آشنا شوید.

ژانرهای ادبی انگلیسی

ژانرهای ادبی انگلیسی چستند؟ (genre) ژانر چیست؟

واژه genre از زبان فرانسه به انگلیسی وارد شده است و به معنی نوع است. آثار ادبی یا نوشتاری بر اساس موارد مختلفی براساس بخشی از یک ژانر خاص طبقه بندی می شوند:

 • لحن نوشته
 • سبک نوشته
 • تکنیک روایت
 • طول نوشته
 • محتوی – یعنی موضوع آثار نوشته شده – برای مثال: جنگی، تاریخی یا رمان عاشقانه

 

آثار ادبی‌ای که دارای ویژگی های مشترکی هستند، در یک ژانر طبقه بندی می شوند. این موضوع به خواننده کمک می کنند تا آثاری را که برای خواندن می پسندند انتخاب کنند. در ادامه نگاهی به ژانرهای اصلی در ادبیات انگلیسی خواهیم داشت.

 

 

ژانرهای ادبی انگلیسی کدامند؟

 

Fictional novel (رمان افسانه ای)

رمان، داستان بلندی است که به نثر نوشته می شود. افسانه (Fiction) نوعی از ادبیات است که “زاییده ی فکر نویسنده” بوده و با استفاده از تخیل نوشته شده است، در نتیجه براساس واقعیت نیست. داستان افسانه ای انواع مختلفی دارد که شامل طیف گسترده ای از سبک ها و مضامین، از جمله سبک جنایی، تاریخی، ترسناک، عاشقانه و موارد دیگر است.

 

داستان های افسانه ای معمولاً شخصیت ها و وقایع خیالی را توصیف می کنند. در این اثر سبک نوشتاری خاصی وجود ندارد- نویسندگان می توانند به هر اندازه که می خواهند در نوشتن داستان از تخیلشان استفاده کنند. آنها می توانند تجربه کنند و حتی کلمات جدیدی بسازند و قواعد رایج دستوری را بشکنند بیشتر رمان ها به فصل های کوتاه تری تقسیم می شوند که یا شماره گذاری دارند و یا هر بخش دارای عنوان است.

ازمون ماک ایلتس

Non-fiction

برعکس افسانه ها که واقعی نیستند، Non-fiction نوشته های غیر داستانی درباره ی زندگی واقعی نوشته می شوند. آثار غیر داستانی درباره ی تجربه های دنیای واقعی هستند و شامل این آثار هستند:

 

 • روزنامه ها
 • مجلات
 • روزنگارها
 • کتاب های درسی

 

در بیشتر مواقع هدف نوشته های غیر داستانی این است که اطلاعات را به خواننده منتقل کنند یا حقابق، ایده ها یا موضوعات خاص را به خواننده آموزش دهند. برخلاف آثار داستانی مجاز به استفاده از خلاقیت زیاد است، در نوشته های غیر داستانی نوشته باید رک و راست باشند. نوشته های غیر داستانی به نثر نوشته می شوند و در بخش های مختلف نیز طبقه بندی می شوند.

ایلتس فشرده

بیوگرافی / زندگینامه

کتاب های بیوگرافی، داستان واقعی از زندگی یک فرد هستند. کلمه ی biography از واژه ی یونانی bios به معنی زندگی، گرفته شده است. بیوگرافی (biography) کتابی است که شخصی درباره ی زندگی فرد دیگری می نویسد. اتوبیوگرافی (autobiography ) نوشته ای است که نویسنده درباره ی خودش می نویسد. بسیاری از افراد برجسته و معروف، کتاب هایی راجع به زندگی خود نوشته اند و کتاب های زیادی نیز درباره ی آن ها نوشته شده است.

 

با این حال، برخی از افراد “عادی” نیز بخش هایی از زندگی خود را نوشته اند. این کتاب ها به ما کمک می کنند که زندگی افراد روزمره در یک برهه خاص از زمان را درک کنیم – به عنوان مثال:  The Diary of Anne Frank دفتر خاطرات آن فرانک.

دوره های انلاین زبان

Drama (نمایشنامه)

نمایشنامه یک اثر داستانی است که برای اجرا بر طبق اصولی، طراحی شده است. آثار نمایشی شامل نمایش هایی برای تئاتر، رادیو، تلویزیون و فیلم است. نمایشنامه های شکسپیر از شناخته شده ترین نمایشنامه های انگلیسی زبان در جهان است. نمایشنامه همچنین به داستان یا نمایشی اشاره دارد که موضوعی جدی تر از کمدی دارد. از آنجا که نمایشنامه ها معمولاً دارای شخصیت هایی هستند که با یکدیگر صحبت و تعامل دارند، در این ژانر از گفتار مستقیم استفاده می شود.

 

با انتخاب یک نمایش به سادگی خواهید دید که نمایشنامه با یک رمان تفاوت زیادی دارد. نمایشنامه ها شامل این قسمت ها هستند:

Acts (پرده ی نمایش) نامی است که به هر “قسمت” از نمایشنامه گفته می شود. بسیاری از مکالمات، به صورت مستقیم انجام می شوند.گفتگوی هر شخصیت با ویرگول های معکوس (نشان نقل قول) مشخص می شود.

 

دستورالعمل بازی بازیگران در صحنه – این مورد شامل دستورالعمل هایی برای نحوه ی تلفظ گفتگوها، مانند صحبت کردن با لحنی آرام یا فریاد زدن با صدای بلند می باشد. همچنین بازیگر در مورد اینکه در روی صحنه کجا بایستد یا چه حرکاتی انجام دهد را از این دستورالعمل ها پیروی می کند.

آموزشگاه تخصصی آیلتس

Poetry (شعر)

شعر نوعی از ادبیات است که در آن از ساختارهای زیبا شناختی و آوای کلمات استفاده می شود تا معنا و احساسات را برانگیزد. شاعران معمولا برای ابراز احساسات و نظراتشان، از زبان خیال استفاده می کنند. ساختار شعر، کمی پیچیده تر و رساتر از نثر ساده انگلیسی است. در شعر معمولا این آرایه ها به کار می روند:

 

 • تشبیه ها – تشبیه یعنی توصیف چیزی به همراه مقایسه ی آن با چیز دیگر؛ که معمولا با کلماتی مانند like و as به معنی مثل و مانند بیان می شود؛ برای مثال the snake moved like a ripple on a pond (مار مانند موجی بر روی برکه، حرکت کرد.) یا it was as light as a feather (مثل یک پر، سبک بود.)

 

 • استعاره ها – استعاره، کلمه یا عبارتی است که برای توصیف چیزی استفاده می شود به طوری که انگار چیز دیگری است، برای مثال: a wave of terror washed over him (موجی از وحشت او را خیس کرد.) در این جا ترس، واقعا موج نیست اما موج کلمه ی مناسبی برای توصیف حس وحشت است.

 

 • واج آرایی – این آرایه در کلماتی که در یک جمله با صدایی یکسان شروع می شوند به وجود می آید، به عنوان مثال: the slippery snake came sliding (مار لغزنده در حال خزیدن است).

 

 • قافیه – این قسمت جایی از شعر است که از کلمات با همان صداها استفاده می شود، برای مثال: hickory, dickory dock, the mouse ran up the clock. بیشتر شعرها، نه همه آن ها، دارای قافیه هستند.