ورود / ثبت نام
0
0

۷ مکالمه متداول در رستوران؛ غذایی لذت بخش بخورید و انگلیسی حرف بزنید!🍝

128 بازدید

مکالمه انگلیسی در رستوران

 

همه ما رفتن به رستوران را دوست داریم. در آن جا ‌می‌توانیم غذا و نوشیدنی مورد علاقه خود را سفارش دهیم و با دوستان و آشنایان خود‌‌‌‌ یک گفت وگوی صمیمانه داشته باشیم. اما رفتن به رستورانی که مجبور باشید در آن به زبان انگلیسی صحبت کنید ممکن است کمی‌ مشکل باشد. در آن جا باید به زبان انگلیسی سفارش بدهید و با همراهان خود انگلیسی صحبت کنید. برای این کار باید نام خوراکی‌ها و نوشیدنی‌های مختلف را به انگلیسی‌‌‌‌ یاد بگیرید و با اصطلاحات لازم برای مکالمه انگلیسی در رستوران آشنا شوید.

مکالمه انگلیسی در رستوران

 

در این مطلب با استفاده از 7 سناریو و داستان مختلف، روش مکالمه انگلیسی در رستوران را به شما‌‌‌‌ یاد خواهیم داد.

 

چگونه خود را برای مکالمه انگلیسی در رستوران آماده کنیم؟

روش‌های مختلفی وجود دارند که از طریق آن‌ها ‌می‌توانید خود را برای رفتن به رستوران‌هایی که در آن‌ها به زبان انگلیسی صحبت ‌می‌شود آماده کنید. در این بخش در مورد این روش‌ها صحبت خواهیم کرد.

 

کلمات مربوط به خوراکی‌ها و نوشیدنی‌ها را به خاطر بسپارید

قصد رفتن به چه نوع رستورانی را دارید؟ رستوران ایتالیایی، تایلندی، معمولی‌‌‌‌ یا شیک؟ حتما قبل از رفتن به‌‌‌‌ یک رستوران در مورد منو و خوراکی‌های متداولی که در آن رستوران سرو ‌می‌شوند تحقیق کنید و نام آن غذا‌ها را به خاطر بسپارید. این طور سریع‌تر ‌می‌توانید غذای مورد علاقه خود را انتخاب کنید.

 

فرض کنیم ‌می‌خواهید به رستوارن Olive Garden بروید. این نام‌‌‌‌ یک رستوران زنجیره‌ای در آمریکا است که غذای ایتالیایی سرو ‌می‌کند. پس حتما خودتان را برای شنیدن کلماتی مانند salad و breadsricks آماده کنید. چون این دو در همه رستوران‌های ایتالیایی سرو ‌می‌شوند (breadsticks نام‌‌‌‌ یک تکه نان بلند است).‌‌‌‌ یادگرفتن نام خوراک‌های معمول ایتالیایی مانند pasta ،cheese ،pizza و soup هم ‌می‌تواند به شما کمک کند.

 

یک مثال دیگر: فرض کنید قصد دارید به Waffle House بروید. این رستوارن نیز‌‌‌‌ یک رستوران زنجیره‌ای در آمریکا است که صبحانه سرو ‌می‌کند. به همین دلیل‌‌‌‌ یادگرفتن کلماتی مانند waffle ،pancake ،eggs ،bacon ،hashbrowns و coffee ‌می‌تواند مفید باشد. اگر خود را برای نوع رستورانی که قصد رفتن به آن را دارید آماده کنید، هنگام رفتن به آن جا حس راحتی بیشتری خواهید داشت.

کلاس خصوصی ایلتس

کلمات مربوط به عنوان کارکنان رستوران را مرور کنید

برای آماده شدن برای مکالمه انگلیسی در رستوران قبل از رفتن به آن جا، عنوان و سمت کارکنان رستوران را به انگلیسی مرور کنید:

Host: زمانی که به‌‌‌‌ یک رستوران ‌می‌روید، با فردی مواجه ‌می‌شوید که در ورودی رستوارن ایستاده است. وظیفه این فرد این است که شما را به صندلیتان راهنمایی کند.

 

Server or waiter/waitress: وظیفه این فرد گرفتن سفارش شما و آوردن آن به میز شماست. Server کاربرد بیشتری دارد چون هم برای خانم‌ها و هم برای آقایان قابل استفاده است. اما بعضی از افراد ترجیح ‌می‌دهند از waiter (برای آقایان) و waitress (برای خانم‌ها) استفاده کنند.

 

Manager: این فرد رئیس رستوران است و معمولا به نسبت کارمندان لباس حرفه ای تری ‌می‌پوشد. این فرد ممکن است کت و شلوار و کراوات بپوشد. بعضی از manager‌ها به میزها رفته و از مشتری‌ها ‌می‌پرسند آیا همه چیز باب میلشان است. اگر بخواهید از چیزی شکایت کنید ‌می‌توانید با manager صحبت کنید. همینطور ‌می‌توانید به او بگویید که همه چیز عالی است.

 

Cook/chef: این فرد کسی است که در آشپزخانه کار کرده و غذا را آماده ‌می‌کند. در رستوارن‌های معمولی و کوچک بیشتر از عبارت cook استفاده ‌می‌شود. اما در رستوارن‌های شیک و مجلل عبارت chef کاربرد بیشتری دارد.

 

یادگرفتن این کلمات ‌می‌تواند برای شما مفید باشد. به عنوان مثال host ممکن است صندلی شما را نشان‌تان دهد و بگوید ” .Angela will be your server today. She’ll be with you in a moment” یا اگر مشکلی پیش آمد ‌می‌توانید با manager صحبت کنید.

مشاوره زبان

نام کورس های غذایی را‌‌‌‌ یاد بگیرید

منوی بسیاری از رستوارن‌ها دارای پنج بخش اصلی است:

Appetizers: این ظرف‌های کوچک نقش پیش غذا را داشته و قبل از سرو غذای اصلی روی میز قرار ‌می‌گیرند.‌‌‌‌ یک پیشخدمت ممکن است از شما بپرسد:

“Do you want to start with an appetizer?”

Entree: غذای اصلی

 

Side items or sides: ظرف‌های کوچک‌تری که در کنار غذای اصلی سرو ‌می‌شوند. به عنوان مثال، اگر غذای اصلی مرغ باشد، side‌ها ‌می‌توانند سیب زمینی و سالاد باشند.

 

Dessert: این وعده بعد از غذای اصلی خورده ‌می‌شود و معمولا چیزی شیرین مانند کیک‌‌‌‌ یا بستنی است. پیشخدمت ممکن است از شما بپرسد:

“Are you saving room for dessert?”

Drinks: گاهی اوقات لیست نوشیدنی‌ها در پشت منو قرار داشته و دارای دو بخش alcoholic و non-alcoholic است. در بعضی از رستوران‌ها منوی این دو دسته از نوشیدنی‌ها جداگانه است.

 

یاد گرفتن نام بخش‌های مختلف منوی رستوران‌ها ‌می‌تواند انتخاب غذا و جست و جو در لیست منو‌ها را ساده‌تر کند.

کلاس زبان خصوصی

بدانید باید انتظار چه چیزی را داشته باشید

حتما قبل از رفتن به‌‌‌‌ یک رستوران کمی ‌در اینترنت درباره آن تحقیق کنید تا بدانید باید انتظار چه چیزی را داشته باشید.

 

به عنوان مثال، آیا host صندلی را به شما نشان خواهد داد‌‌‌‌ یا خودتان باید جایتان را پیدا کنید؟ آیا پیش‌خدمت صورت حساب را برای شما خواهد آورد‌‌‌‌ یا خودتان باید قبل از رفتن در میز حساب‌داری هزینه را پرداخت کنید. آیا باید به پیشخدمت انعام بدهید‌‌‌‌ یا انعام در صورت حساب محاسبه ‌می‌شود؟

 

گاهی وقتی انتظار رخ دادن چیزی را ندارید ممکن است کلمه‌های زبان دوم خود را فراموش کنید. به همین دلیل ممکن است در رستوارن گیج شوید و عبارت “Do I pay you or pay up front” را به خاطر نیاورید. پس بهتر است برای دوری از چنین شرایط ناراحت کننده‌ای، از قبل کمی ‌در مورد رستوران تحقیق کنید.

ازمون ماک ایلتس

از قبل برای داشتن مکالمه انگلیسی در رستوران تمرین کنید

شاید به خاطر سپردن لغات به تنهایی کافی نباشد. گاهی اوقات، حتی با این که لغات زیادی را حفظ کرده‌اید، هنگا‌می ‌که ‌می‌خواهید‌‌‌‌ یک مکالمه انگلیسی در رستوران داشته باشید هل ‌می‌شوید و همه چیز را فراموش ‌می‌کنید. به همین دلیل بهتر است قبل از رفتن به‌‌‌‌ یک رستوران، نوع مکالمه‌ای که ممکن است در آن جا با افراد مختلف داشته باشید را تمرین کنید.

اگر دوستی دارید که زبان انگلیسی را با او تمرین ‌می‌کنید، ‌می‌توانید از او بخواهید که 10 الی 15 دقیقه با شما نقش بازی کند و حرف‌هایی که ممکن است در رستوران بزنید را با هم تمرین کنید. همینطور ‌می‌توانید این کار را با معلم زبان خود‌‌‌‌ یا فردی که در italki زبان انگلیسی را با او تمرین ‌می‌کنید انجام دهید.

 

گاهی اوقات گوش دادن به مکالمه انگلیسی دیگران در رستوران نیز ‌می‌تواند به شما کمک کند. FluentU‌‌‌‌ یکی از بهترین منابعی است که برای این کار ‌می‌توانید از آن استفاده کنید. مجموعه ویدیو‌های FluentU حاوی ویدیو‌های زیادی است که در رستوران رخ ‌می‌دهند. با استفاده از آن‌ها ‌می‌توانید مکالمه انگلیسی در رستوران را با استفاده از محتوای واقعی و طبیعی انگلیسی تمرین کنید.

 

همینطور ‌می‌توانید نشانگر موس خود را روی کلمات مختلف زیرنویس انگلیسی ویدیو‌ها قرار دهید و معنی لغات، نقش دستوری و حتی‌‌‌‌ یک تصویر مرتبط با آن را مشاهده کنید. FluentU لیستی از ویدیوهایی که این لغت در آن‌ها وجود دارد را نیز به شما نشان ‌می‌دهد. این کار پیدا کردن دیگر ویدیو‌های مربوط به رستوران را برای شما ساده‌تر ‌می‌کند. برای تمرین ‌می‌توانید زیرنویس ویدیو‌ها را خاموش کنید و میزان درک خود از مکالمات را بسنجید.

 

7 سناریو متداول برای داشتن مکالمه انگلیسی در رستوران‌

1- صحبت کردن با Host

Host شخصی است که جای صندلی شما را به شما نشان ‌می‌دهد. این فرد معمولا در ورودی رستوران ‌می‌ایستد. گاهی اوقات، هنگام ورود به رستوران ممکن است با این نوشته مواجه شوید: “Please wait to be seated”. این نوشته از شما ‌می‌خواهد که منتظر host بمانید چون او احتمال مشغول خدمت‌رسانی به دیگر مشتریان است. اگر از قبل با رستوارن تماس گرفته‌اید و‌‌‌‌ یک میز را رزرو کرده‌اید، ممکن است چنین مکالمه‌ای داشته باشید:

 

Host: Hi, welcome to [restaurant’s name].

You: Hello, I have a reservation.

Host: What’s your name.

You: John Smith.

سپس اگر host چیزی شبیه این بگوید: “Right this way”، ‌می‌توانید دنبال او بروید تا صندلی خود را پیدا کنید. اما اگر چیزی شبیه این گفت: “Your table will be ready in a few minutes” باید کمی ‌منتظر بمانید. اگر از قبل برای خود میز رزرو نکرده باشید، مکالمه ممکن است به این صورت انجام شود:

Host: Hi, welcome to [restaurant’s name].

You: Hello, we’d like a table for two people.

Host: Would you like a table or a booth?

You: a booth.

سپس host ممکن است بگوید، “Right this way”،‌‌‌‌ یا اگر رستوران شلوغ باشد ممکن است بگوید: “it will be a 10-minute wait” و از شما بخواهد کمی ‌منتظر بمانید. زمانی که از host ‌می‌خواهید‌‌‌‌ یک میز دو نفره برای شما آماده کند، او ممکن است بپرسد: “Do you have a reseravation” و شما ‌می‌توانید پاسخ دهید “No”.

 

2- سوال پرسیدن از پیشخدمت

هنگام مکالمه انگلیسی در رستوران ممکن است بخواهید چند سوال از پیشخدمت بپرسید تا بهتر با منو رستوران آشنا شوید. در این بخش مثال ما در مورد مرغ سرخ شده است. شما ممکن است این سوالات را از پیش خدمت بپرسید:

How is the fried chicken made?

ممکن است منظور شما از پرسیدن این سوال دانستن ادویه ای که به مرغ اضافه شده‌‌‌‌ یا روغنی که مرغ در آن سرخ شده است باشد.

What side item come with the fried chicken?

Can I substitute one side item for another?

اگر کنارغذا‌های مرغ سرخ شده را دوست ندارید ‌می‌تواند آن را عوض کنید. به عنوان مثال، ممکن است بخواهید سیب زمینی را با ماکارونی و پنیر و سبزیجات عوض کنید. پیش خدمت ممکن است موافقت‌‌‌‌ یا مخالفت کند، و‌‌‌‌ یا ممکن است به شما بگوید که این کار امکان پذیر است، اما هزینه آن بیشتر خواهد شد.

What do you recommend?

Which do you like more, the fried chicken or the grilled chicken?

پاسخ این سوالات ممکن است‌‌‌‌ یک بله‌‌‌‌ یا خیر ساده باشد. اما برای درک پاسخ بعضی از سوالات به دانش بالایی نسبت به لغات لازم برای مکالمه انگلیسی در رستوران نیاز دارید. در هنگام خوردن دسر، ‌می‌توانید این سوالات را بپرسید:

 

Do you have a dessert menu?

Can you describe the chocolate cake?

Which dessert is your favorite?

3- سفارش غذا

در هنگام مکالمه انگلیسی در رستوران، عبارت‌های مختلفی وجود دارند که ‌می‌توانید از آن‌ها برای سفارش دادن غذا استفاده کنید:

I’ll have the fried chicken.

I would like the fried chicken.

I’d like to order the fried chicken.

Can I have the fried chicken?

اگر قصد دارید برای همه افرادی که سر میز هستند غذا سفارش دهید، باید به جای I از کلمه we استفاده کنید. به عنوان مثال:

We would like to share the mozzarella sticks.

We’ll start with an appetizer.

We’ll have a pitcher of beer.

گاهی اوقات پیشخدمت ممکن است در مورد سفارش شما سوالاتی بپرسد. این‌ها چند مورد از این سوالات و پاسخ‌های ممکن به آن‌ها هستند:

Server: How would you like your steak/burger cooked?

You: Medium-well, please.

Server: Which two sides would you like with your meal?

You: I’ll have French fries and grilled vegetables.

Server: What dressing would you like with your salad?

You: Ranch, please.

ایلتس فشرده

4- بیان نظرات مثبت و منفی در مورد غذا

بعد از سرو کردن غذا، پیشخدمت‌‌‌‌ یک‌‌‌‌ یا دو بار به شما سر ‌می‌زند تا چک کند همه چیز خوب است. این‌ها سوالاتی هستند که او ممکن است از شما بپرسد:

 

How is everything?

Does everything taste good?

How did everything come out?

این‌ها هم چند نمونه از نظرات مثبت‌‌‌‌ یا منفی هستند که شما ‌می‌توانید در مورد غذا بیان کنید.

It’s delicious.

Everything is great, thank you.

Actually, my food is a little cold.

Excuse me, I ordered French fries, but I got potatoes.

همینطور پیشخدمت ممکن است بپرسد:

Can I get you anything else?

و شما ‌می‌توانید‌‌‌‌ یک نوشیدنی، سس، آب‌‌‌‌ یا هر چیز دیگری را سفارش بدهید.

 

دوره های انلاین زبان

5- حل کردن مشکل

اگر مشکلی در رابطه با غذا‌‌‌‌ یا سرویس رستوران وجود دارد، ‌می‌توانید با استفاده از عبارت‌های زیر آن را بیان کنید:

Excuse me, my food is cold.

Pardon, this isn’t what I ordered.

May I speak to your manager, please.

این‌ها عبارت‌هایی هستند که بعد از صحبت در مورد مشکل پیشخدمت ممکن است به شما بگوید:

I’m sorry.

Would you like to speak to a manager?

I’ll get the manager for you.

Would you like me to get you something else?

زمانی که مشکلی در رابطه با غذا در رستوران وجود دارد، پیشخدمت‌ها معمولا از شما ‌می‌خواهند با manager صحبت کنید. دلیل این کار این است که شما ممکن است در هنگام صحبت با شخصی که سمت بالاتری دارد راحت تر باشید. دلیل دیگر آن این است که manager کسی است که ‌می‌تواند در سیستم حسابداری رستوران به شما تخفیف بدهد.

 

6- پرداخت صورت حساب

معمولا پیشخدمت صورت حساب شما را به سر میزتان ‌می‌آورد. اما اگر رستوران شلوغ بود‌‌‌‌ یا پیشخدمت فراموش کرد این کار را بکند، با استفاده از عبارت‌های زیر ‌می‌توانید از او بخواهید تا صورت حساب شما را برایتان بیاورد:

 

Excuse me, we’d like the bill.

We’re ready to pay.

Can we have the check, please?

Check و bill در رستوران‌ها معنی مشابهی دارند.

Do I pay you, or do I pay up front?

پیشخدمت ممکن است سوالاتی مانند این از شما بپرسد:

 

Can I get you anything else, or are you ready for the check?

Would you like a box?

اگر غذایتان را کامل نخورده باشید، پیشخدمت ممکن است‌‌‌‌ یک جعبه به شما بدهد تا باقی غذا را با خود ببرید.

Will you be paying together or separately?

Will that be cash or card?

بهترین موسسات مهاجرتی

7- صحبت کردن با افراد سر میز

شما ‌می‌توانید در مورد موضوعات مختلفی صحبت کنید. از موضوعات کاری تا موضوعات خانوادگی و سفر. اما عبارت‌های زیر بیشتر در مکالمه انگلیسی در رستوران استفاده ‌می‌شوند.

 

A: What are you going to order?

B: I’m thinking about the pork. How about you?

A: I’m trying to decide between the chicken salad and the turkey sandwich.

B: I hear the chicken salad is really good.

A: oh, great, I’ll order that! Do you want to share an appetizer first?

B: That sounds great. Would you rather have the mozzarella stick or the cheese dip?

A: I could go for some cheese dip.

B: Let’s do it!

این مکالمه انگلیسی در رستوران بعد از شروع خوردن غذا معمول است:

A: Do you like the food?

B: Yeah! How’s yours?

A: It’s great. I’m glad I decided to order this.

B: Same. I love this restaurant.

در هنگام پرداخت، ‌می‌توانید چنین مکالمه‌ای داشته باشید:

A: This one’s on me.

این عبارت مترادف عبارت “I will pay the bill” است.

B: No, let me pay!

A: I invited you, so it’s my treat.

B: Thank you so much.

حرف آخر درباره مکالمه انگلیسی در رستوران

داشتن‌‌‌‌ مکالمه انگلیسی در رستوران آن قدر‌ها که ممکن است تصور کنید مشکل نیست. با کمی ‌آمادگی و تمرین به خوبی ‌می‌توانید در رستوران به انگلیسی صحبت کنید و هنگا‌می‌ که از رستوران بیرون ‌می‌آیید از مهارت‌های مکامله خود راضی باشید، حتی اگر حس مشابهی در مورد غذای آن جا نداشته باشید.

آیا این مطلب را می پسندید؟
https://exiracademy.org/?p=31589
اشتراک گذاری:
واتساپتوییترفیسبوکپینترستلینکدین
برچسب ها:

نظرات

0 نظر در مورد ۷ مکالمه متداول در رستوران؛ غذایی لذت بخش بخورید و انگلیسی حرف بزنید!🍝

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

هیچ دیدگاهی نوشته نشده است.