استاد زبان انگلیسی

English Mentor

بر سر زبان مردم است که برای یاد گرفتن زبان انگلیسی، باید سراغ یک استاد زبان انگلیسی رفت که کار درست باشد. برخی می گویند استاد زبان باید سن و سال دار باشد، بعضی دیگر نیز می گویند استاد زبان جوان خوب است. در این مقاله سعی شده است در تعریف یک استاد زبان، که بعدا با منتور زبان جایگزین می شود شفاف سازی شود.

مهم نیست که چرا استاد زبان انگلیسی می خواهید، چه برای کنکور و مدرسه، چه زبان دانشگاه، چه مکالمه، چه گرامر و چه آزمون های مرتبط مثل آیلتس، پیدا کردن و تشخیص اینکه استاد زبانی فوق العاده پیدا کنیم تبدیل به کابوسی شبانه برای خیلی زبان آموزان می شود. بگذارید تعدادی سوال بپرسیم :):

  • چرا به استاد زبان احتیاج داریم؟
  • آیا می توان بدون استاد زبان و به صورت سلف استادی یا خودخوان زبان خواند؟
  • آیا استادم حتما باید فوق لیسانس آموزش زبان انگلیسی باشد؟
  • آیا استاد زبان حتما باید لهجه اش Native باشد؟
  • آیا استاد اصلا باید Native باشد؟
  • بهترین استاد زبان کیست؟
  • آیا آموزش استاد محور مفید و پربازده است؟

 

چرا به استاد زبان احتیاج داریم؟

یادگرفتن چیزی که هیچ ایده ای از آن نداریم در ابتدای کار بسیار دشوار است. تصور کنید می خواهید در کویری بروید که هیچ علائم و نشانه ای ندارد، شب است و هیچ خبری از سختی ها و مشکلاتش ندارید. حتی چراغ قوه هم ندارید! چه اتفاقی می افتد؟ احتمالا همان ابتدای راه پشیمان می شوید.

البته معمولا هرکس شروع به یادگرفتن زبان انگلیسی می کند، اطلاعات حداقلی دارد که در مدرسه و تحصیلات دانشگاهی اش دریافت کرده است. این اطلاعات گاهی کمک کننده بوده اما تجربیات نشان می دهند با توجه به سیستم آموزشی اشتباه کشور معمولا نتایج برعکس داده و مسیر را برای شما دورتر و خراب می کند. پس بهتر است تحت نظارت یک راهنما مسیرتان را شروع کنید.

البته اگر کسی به صورت اصولی به سطح intermediate برسد، که ما او را independent user می خوانیم، می تواند ادامه مسیر تقویت زبانی اش را به صورت خودخوان پیش برود. البته ناگفته نماند که در اینجا نیز حضور یک منتور انگلیسی بسیار پر لطف است.

 

آیا می توان بدون استاد زبان و به صورت سلف استادی یا خودخوان زبان خواند؟

معمولا زبان آموزان به سه دلیل به مطالعه خودخوان روی می آورند.

دلیل اول مطالعه خودخوان: نمی توانم هزینه های آموزش را پرداخت کنم

آموزش زبان در مدارس و دانشگاه ها راه به جایی نمی برد و معمولا چون کاربردی نیستند، نتیجه ی مطلوب حاصل نمی شود (که البته دیگر این مراکز هم کم هزینه نیستند!). در نتیجه، شما نیاز به آموزش آزاد داشته و باید از جیب هزینه کنید. از آنجا که زبان آموزان معمولا از نظر مالی وابسته به والدین و اولیای خود هستند، و آن ها نیز اولویت های مالی خود را دارند، خیلی ها به مطالعه خودخوان روی می آورند غافل از اینکه این راه درست نبوده و تنها شرایط را بدتر می کنند. این زبان آموزان می گردند و تعدادی کتاب زبان، جزوه، کانال آموزشی تلگرام، یوتوب و غیره را یافته و شروع به حفظ کردن می کنند. بعد از چندین ماه، همچنان هیچ نتیجه ای حاصل نمی شود!

 

دلیل دوم مطالعه خودخوان: به اساتید و مراکز آموزش اعتماد ندارم

دسته ای دیگر، مارگزیده اند. آن ها گاها هزینه های بسیاری نیز کرده و حتی کلاس خصوصی هم گرفته اند اما نتیجه ی خوبی حاصل نشده است. اساتید زبان و آموزشگاه ها همه دزد و شیادن…

 

دلیل سوم مطالعه خودخوان: استاد نمی تواند، کار خودم است

اساتید بسیاری در دانشگاه داشتید؛ اساتید بسیار دیگری نیز راهنمای شما بوده اند. شاید برای شما اینطور نباشد اما خیلی از دانشجویان اگر چیزی بلد هستند، خودشان یاد گرفته اند و اساتید جزء معرفی عناوین، فایده ی دیگری نداشته اند. پس بعضی به این نتیجه می رسند که اول و آخر، استاد فایده ندارد؛ باید خودم بخوانم.

 

تحلیل و تجویز راهبردی

آموزش بدون نظارت چند ایراد دارد. اول اینکه مسیر را چندبرابر طولانی می کند؛ دوم اینکه عادت های بد ایجاد می کند؛ سوم اینکه اطلاعات به اشتباه در ذهنتان می نشیند؛ چهارم اینکه چون اصولی و آکادمیک نمی خوانید اطلاعات در ذهنتان طبقه بندی درستی نداشته و زحمتتان حیف می شود.

راه درست آن است که تحت نظارت آموزش ببینید. جلوتر برایتان می گوییم چطور یادگیری خود را خوب مدیریت کنید.

 

آیا استادم حتما باید فوق لیسانس آموزش زبان انگلیسی باشد؟

الزاما خیر. صرف گذراندن یک دوره و داشتن یک مدرک نمی توان گفت که کسی اینکاره است. معیارهای خود را باید روی ویژگی های مهم تری بگذارید. ممکن است کسی تحصیلکرده این رشته بوده و خیلی هم خوب باشد، اما صرف داشتن مدرک نمی توانیم بگوییم کسی یک استاد زبان فوق العاده است.

 

آیا استاد زبان حتما باید لهجه اش Native باشد؟

استاد زبان شما یک الگو از چیزی است که شما قرار است تبدیل شوید. هرچه لهجه اش به Native نزدیک تر باشد بهتر است اما نمی توانیم بگوییم هرکس لهجه اش فوق العاده بود قطعا معلم، مدرس و استاد خوبی هم هست! ویژگی های مهم دیگری نیز وجود دارند که شخص را استادی خوب برای آموزش می کنند.

 

آیا استاد اصلا باید Native باشد؟

ما در اکسیر اعتقاد داریم استاد نباید زبان مادری اش انگلیسی باشد چرا که Native ها زبان را به شکل دیگری یاد می گیرند، نه به شکلی که شما قرار است یاد بگیرید (به صورت آکادمیک)؛ پس آن ها نمی توانند درک درستی از مسیری که شما قرار است بروید داشته باشند. عبارت “استاد Native زبان” فقط جنبه تبلیغاتی و دهن پر کن داشته و در عمل به هیچ درد نمی خورد.

نکته: یک Native می تواند الگوی فوق العاده ای برای یادگیری باشد. شما می تواند از او بشنوید و یاد بگیرید. قطعا تجربه زندگی در یک کشور انگلیسی زبان بسیار ارزنده است.

نکته دو: ممکن است آن Native دوره های آموزشی زبان انگلیسی گذرانده باشد (TEFL) و معلم خوبی شده باشد. در این مورد می توان گفت که داستان متفاوت است اما همچنان ایراد فوق را دارد؛ او نمی داند شما قرار است چه مسیری را بروید. یک استاد زبان فوق العاده قبلا مسیری را رفته است که شما الان می خواهید بروید و اون الان جایی ایستاده است که شما می خواهید در آینده بایستید. اون یک منتور زبان است.

 

بهترین استاد زبان کیست؟

بهترین استاد زبان یک منتور و یک معلم است. منتور یعنی خودش قبلا کاری را که شما می خواهید انجام بدهید انجام داده و در ان موفق شده است. او همچنین باید یک معلم فوق العاده باشد و معلمی بداند؛ در غیر اینصورت، نمی تواند به شما در این مسیر پر پیچ و تاب کمک کند. سن و سال نقش مهمی در این بهترین بودن بازی نمی کند چرا که اساتید جوانی داریم که معرکه اند و همچنین اساتید کهن سالی که مثل تازه معلم شده ها الفبای تدریس مدرن را نمی دانند. اساتید جوانی داریم که انرژی و حوصله ندارند اما اساتید سن و سال داری داریم که بسیار با حوصله و با انرژی هستند. هر کسی می تواند با توجه به ویژگی هایش بهترین باشد.

مقاله بهترین استاد زبان را بخوانید.

 

آیا آموزش استاد محور مفید و پربازده است؟

سخن آخر اینکه، یک استاد زبان هر چقدر هم حرفه ای باشد، باز در کار او یک ایراد اساسی وارد است؛ استاد زبان آموزشی فردمحور ارایه می کند. آموزش فرد محور ممکن است در بعضی حیطه ها خوب عمل کند و در بعضی دیگر بسیار بعد و جهت دار. همچنین، فرد ممکن است حس و حال خاصی نسبت به زبان آموز داشته، یک روز خسته، روز دیگر بیمار و در جلسه بعد بداخلاق باشد. بهترین اتفاق آموزشی ای که می تواند برای شما بیافتد، دریافت آموزش سیستماتیک است؛ جایی که یک شبکه از سران آموزش، آموزش را سیستم محور پیش می برند که پاسخگوی نیازهای شما بوده و ایرادهای آموزش فردمحور در آن به حداقل می رسد. آموزش همچنین یک سبک زندگی است؛ چیزی که در آکادمی اکسیر به واقعیت پیوسته است. 🙂