تقویت مهارت Speaking مسئله ایست که هر زبان آموزی دغدغه ی پیشرفت در آن را دارد. امروزه زبان انگلیسی در اکثر کشورها و فرهنگ ها به عنوان یک زبان بین المللی راه یافته و بین اقشار مختلف جوامع در تمام رده های سنی و تحصیلی جایگاه ویژه ای یافته است. از این رو ارتقای مهارت های زبانی، به ویژه تقویت مهارت Speaking در راستای ارتقای کیفیت و کمیت ایجاد ارتباط مناسب در موقعیت های مختلف شغلی و اجتماعی اهمیت بسزایی دارد. به علاوه هر چقدر بتوانیم روان تر صحبت کنیم، می توانیم مکالمات زیباتر، هیجان انگیزتر و مفیدتری داشته باشیم و فرصت های شغلی، تحصیلی و اجتماعی بیشتر و با کیفیت تری به دست بیاوریم.

در این نوشته سعی داریم تجارب و نکات آموزشی اکسیریخود را در خصوص تقویت مهارت Speaking با شما به اشتراک بگذاریم.

1- دایره لغات خود را افزایش دهید

هر روز لغات جدید یادبگیرید:

با خود قرار بگذارید که هر روز حداقل سه لغت جدید را در شروع و پایان صبح مطالعه و مرور کرده باشید. این کار به مرور باعث تقویت Speaking انگلیسی شما می‌شود. تعداد بیشتر لغات روزانه بستگی به خودتان دارد. منبع یادگیری لغات می تواند یک مقاله، داستان، ترانه، فیلم، سریال و یا هر چیز دیگری باشد. باید ببینید با کدام راحت ترید و یا کدام یک را بیشتر دوست دارید. ولی اگر از ما بپرسید متن ترانه ها را به شما توصیه می کنیم. چرا که علاوه بر لذت گوش دادن به موسیقی و دسترسی آسان در هر لحظه و مکان به لطف انواع گجت های همراه، متن ترانه های انگلیسی لغات مفید و پرکاربرد زیادی را در اختیار شما قرار می دهند.

لغات را در جمله و عبارت یاد بگیرید:

با توجه به اینکه اکثر لغات در زبان انگلیسی مفاهیم و معانی متفاوتی را در موضوعات متفاوت می‌رسانند، یادگیری لغات در متن و در گروه کلمات اهمیت زیادی دارد. به عنوان مثال کلمه book را در دو جمله ذیل در نظر بگیرید:

این مطلب رو هم بخونید!
استایل پاراگراف بندی

I have booked a table at restaurant.

I have a great book of selected poems.

در جمله اول book با نقش فعلی و به معنای “رزرو کردن” و در جمله دوم با نقش اسمی و به معنای “کتاب” آمده است.

2- صحیح و زیبا تلفظ کنید

صرف دانستن کلمات زیاد منجر به تقویت مهارت Speaking شما نمی‌شود! اگر شما تعداد کلمات زیادی را بدانید ولی نتوانید آنها را به درستی تلفظ کنید در ایجاد ارتباط با مشکل مواجه خواهید شد. برای تمرین تلفظ پیشنهادهای اکسیری ما را جدی بگیرید:

از دیکشنری های آنلاین مثل Macmillan و Merriam-Webster استفاده کنید.

دیکشنری های آنلاین، تلفظ صوتی کلمات را هم در اختیار شما قرار می دهند. پس هر وقت که کلمه ای را در این دیکشنری ها جستجو می کنید حتما تلفظ صوتی آن را چندبار گوش داده و تکرار کنید.

این مطلب رو هم بخونید!
انواع استایل های Extended Definition

تلفظ خود را با tongue twister ها به چالش بکشید. نمونه های جالبی را می توانید اینجا ببینید و امتحان کنید.

3-تقلید کنید

فرمول اکسیری ما این است:

Play. Listen. Pause. Speak. Record (optional).

یک سکانس از یک فیلم یا یک پادکست را انتخاب کرده و فرمول بالا را اجرا کنید. اگر تصمیم گرفتید که صدای خود را ضبط کنید می توانید محصول خود را با منبع اصلی مقایسه کنید. هر چقدر می توانید این تمرین را انجام دهید. تکرار این تمرین می تواند پیشرفت شگرفی را برای شما به ارمغان بیاورد.

4- به انگلیسی فکر کنید

هرچقدر بیشتر به انگلیسی فکر کردن را تمرین کنید، در موقعیت های صحبت کردن افکار فارسی خود را به انگلیسی ترجمه نکرده و در نتیجه کمتر با مشکل جمله سازی مواجه می شوید. برای تمرین فکر کردن به انگلیسی نوشتن خاطرات روزانه می تواند بسیار مفید باشد.

این مطلب رو هم بخونید!
یادگیری انگلیسی از طریق نوک انگشت!

5- خواننده شوید!

متن ترانه های خواننده های انگلیسی زبان مورد علاقه خود را از اینترنت بردارید و سعی کنید با تمرین بتوانید آنها را زمزمه کرده و حتی در جمع های دوستانه بخوانید. این تمرین ضمن تقویت مهارت شنیدن تاثیر زیادی در تقویت Speaking انگلیسی شما خواهد داشت.

6- با Siri یا Google Now چت کنید!

خوشبختانه اسمارت فون ها همیشه در کنار ما هستند! پس از این فرصت استفاده کرده و زبان خود را تقویت کنید. Siri و Google Now دو نرم افزار پیش فرض هستند که در گجت های شرکت اپل و گوگل وجود دارند. می توانید با چت صوتی با آنها ارتباط برقرار کرده و مهارت تلفظ خود را به چالش بکشید.